Počátkem března se vydala kvarta za poznáním i zážitky na Litoměřicko. Po brzkém ranním vstávání jsme se sešli v Bohumíně, abychom odjeli ranním vlakem do Kolína. Na další spojení zbývalo dost času, tak jsme navštívili malebné lázně na Labi – Poděbrady. Ranní sluníčko se teprve probouzelo a my se vydali kolonádou na ranní kakao, zmrzlinu, koláček.
Asi za hodinu jsme nasedli na další vlak a mířili do Litoměřic, kde jsme prošli podzemí s výstavou o Dole Richard, navštívili domeček, ve kterém pobýval K. H. Mácha, prošli se místy, která byla s osobou českého romantika spjata.
Po vyzvednutí zavazadel z úschovny jsme nastoupili do autobusu, který uháněl do Terezína. Tady nás po ubytování čekala krátká přednáška o vzniku města a jeho pevnostním systému, poté prohlídka opevnění s lampami.
Terezín je znám především svou smutnou historií v době druhé světové války. Židé byli zpočátku dopravováni vlakem do Bohušovic nad Ohří. I my jsme si tuto trasu prošli, abychom si uvědomili, jak strastiplnou cestu museli absolvovat.
Další den byl spjat s obdobím holocaustu. Po krátké úvodní prezentaci v učebně Muzea ghetta jsme se vydali na prohlídku expozice Muzea ghetta, modlitebny z doby ghetta, márnice, obřadní místnosti, krematoria a hřbitova a expozice Magdeburských kasáren. Odpoledne nás v učebnách čekal workshop na téma Efekt přihlížejícího, který má svůj dopad až do současnosti. Vrcholem dne byla beseda s pamětnicí druhé generace – paní Zuzanou Peterovou, která nám přiblížila život své rodiny a odpověděla na všechny zvídavé otázky.
Poslední den jsme věnovali prohlídce Malé pevnosti, místu utrpení a smutku. Všechna místa v Terezíně nás hluboce zasáhla. Plní dojmů jsme zamířili domů.
Ing. Bc. Katarina Bialońová a Mgr. Pavlína Tobolová